Konferencja, Kraków, 8-9 maj 2025 r.

IV Krakowska Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Nieruchomości „Ograniczone prawa rzeczowe – stan de lege lata i postulaty de lege ferenda

Tematyka konferencji:

Problematyka ograniczonych praw rzeczowych stanowi mozaikę zróżnicowanych zagadnień.  Sytuacja prawna zarówno podmiotów uprawnionych na podstawie ograniczonych praw rzeczowych, jak i tych, których prawa własności są nimi obciążone, uzależniona jest od specyfiki danego prawa oraz regulacji kształtujących tryby i zasady jego ustanawiania oraz wykonywania.

Odmienna gama problemów kształtuje się w kontekście ograniczonych praw rzeczowych służących zabezpieczaniu wierzytelności niż w odniesieniu do takich, które pozwalają uprawnionemu do korzystania z rzeczy. Regulacje zawarte w aktach prawnych dotyczących ograniczonych praw rzeczowych stanowią przedmiot licznych sporów doktrynalnych i sądowych. Praktyczne stosowanie tych praw wymaga uwzględnienia wielu czynników, w tym interesów stron uprawnionych i obciążonych oraz obowiązujących regulacji prawnych, które w wielu przypadkach są niejasne czy też niewystarczające.

Organizowana konferencja stanowić ma forum pogłębionej dyskusji przedstawicieli nauki i praktyki prawa na temat regulacji kształtujących problematykę ograniczonych praw rzeczowych. Intencją organizatorów konferencji jest zachęcenie jej uczestników do identyfikacji problemów związanych z praktycznym stosowaniem ograniczonych praw rzeczowych oraz wynikających z nich konsekwencji dla podmiotów uprawnionych i obciążonych. Ważnym celem jest również sformułowanie propozycji ewentualnych zmian legislacyjnych. Przedmiotem rozważań będą zarówno systemowe problemy wynikające z niedostosowanych do obecnych realiów oraz niedostatecznych regulacji dotyczących ustanawiania i wykonywania służebności gruntowych i osobistych, jak i kwestie związane z ustanawianiem hipoteki w procesach inwestycyjnych oraz wyzwania wynikające z projektowanych zmian legislacyjnych w obszarze ograniczonych praw rzeczowych.

Do udziału w konferencji zapraszamy zarówno przedstawicieli nauki, jak i praktyki prawa, a także wszystkich, których refleksja przyczynić się może do wzbogacenia konstruktywnych wniosków pokonferencyjnych.

Organizatorzy

Konferencja „Ograniczone prawa rzeczowe – stan de lege lata i postulaty de lege ferenda” organizowana jest przez Katedrę Prawa Nieruchomości i Prawa Podatkowego; Instytutu Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie 

 

Komitet organizacyjny:

  • Dr hab. Aneta Kaźmierczyk, prof. UEK – Przewodnicząca Komitetu
  • Dr Ewelina Badura – Koordynator konferencji 
  • Mgr Paulina Pałach – członek Komitetu organizacyjnego konferencji

Komitet Naukowy

IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Ograniczone prawa rzeczowe – stan de lege lata i postulaty de lege ferenda

  • Prof. dr hab. Bogusława Gnela, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

    Prof. dr hab. Andrzej Mączyński, Uniwersytet Jagielloński

    Prof. dr hab. Adam Nalepka, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

    Prof. dr hab. Kazimierz Zawada, Uniwersytet Jagielloński

    Dr hab. Adam Bieranowski, prof. UWM, Uniwersytet Warmińsko Mazurski

    Dr hab. Jakub Biernat, prof. Uniwersytetu im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie

    Dr hab. Magdalena Habdas, Prof. UŚ, Uniwersytet Śląski w Katowicach

    Dr hab. Iwona Karasek – Wojciechowicz, Uniwersytet Jagielloński

    Dr hab. Aneta Kaźmierczyk, prof. UEK, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

    Dr hab. Elżbieta Klat – Górska, prof. UWr, Uniwersytet Wrocławski

    Dr hab. Zygmunt Truszkiewicz, prof. UJ, Uniwersytet Jagielloński

    Notariusz Sławomir Gołąbek, Prezes Rady Izby Notarialnej w Krakowie

    Notariusz Tomasz Kot, Przedstawiciel Krajowej Rady Notarialnej

    Notariusz Krzysztof Maj, Członek Rady Izby Notarialnej w Krakowie